تبلیغات
اسلام ناب - راههای كنترل و مقابله با شهوت چیست؟
راههای كنترل و مقابله با شهوت چیست؟
نظرات |

بسم الله الرحمن الرحیم
.
.
.
برای خواندن متن به ادامه مطلب بروید.

بیشتر گناهان یك جوان ناشی از بر افروختگی نیروی شهوت در او است. دین داری و معنویت تا حدود زیادی انسان را از آلودگی حفظ می كند، ولی در هر صورت انسان دارای غرایزی است كه اگر به موقع و به صورت صحیح ارضا نشود، سلامتی بدنی و روانی و حالت های معنوی انسان را نیز دچار چالش خواهد ساخت. نیروی غریزه در انسان به قدری قوی است كه گاهی باعث شكسته شدن مقاومت افرادی می شود كه به علم و عمل مشهور عام و خاص بوده اند. باید سعی كنید هر چه زودتر پاسخ منطقی و مناسبی برای تامین نیازهای طبیعی و غرایز داشته باشید و زمینه ازدواج خود را به هر صورت كه ممكن باشد، فراهم سازید. بهترین و اساسی ترین راهكار كنترل شهوت و ترك گناه ازدواج است. اگر ازدواج به هیچ و جه مقدور نیست، در این صورت چاره ای جز استفاده از روش های كنترلی و پیشگیری هایی كه گفته می شود نیست، اما باید بدانید كه این روش ها نیز تا حدودی می تواند این نیروی بسیار قوی را كنترل و مهار كنند و راهكار اصلی همان است كه گفته شد.
راهكار کنترل شهوت:
بی‌تردید یکی از نیرومندترین غرایز، نیروی شهوت و غریزة جنسی است. این نیرو که از ابتدای تولد به صورت نهفته در وجود آدمی به ودیعه نهاده شده است، تا زمان بلوغ هم چنان دوران آرام و بی‌تحرکی را پشت سر می‌گذارد، اما به محض شروع دوران نوجوانی آرام، آرام زمان بیداری و شکفتگی آن فرا می‌رسد و رفته رفته تمامی وجود نوجوان را دربرمی‌گیرد و بر تمامی رفتار انسان اثر می‌گذارد. به همین دلیل غریزة جنسی و نیروی شهوت فرد را با مشکلاتی مواجه می‌سازد.
برای تعدیل و کنترل غریزة جنسی راه‌های متعددی وجود دارد که به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم. اما قبل از آن بیان این نکته لازم است که کنترل غریزة جنسی به صورتی که منطبق با فطرت انسانی باشد، امری ممکن و در عین حال پیچیده و دشوار است. آن‌هایی که از مبانی اخلاقی و معنوی محکم و متینی برخوردارند و نیز از شرایط خانوادگی خوب و مطلوبی از حیث ارزش‌های اخلاقی بهره‌مند هستند و ارادة قوی دارند، به خوبی می‌توانند از پیامدهای منفی آن مصون باشند.
برای کنترل غریزة جنسی هم خود فرد و هم والدین و اطرافیان مسئولیت دارند. آن چه مربوط به خودشما می‌شود و سؤال شما از این زاویه است عبارتند از:
1- برنامه‌ریزی برای کار مداوم
جوانان و نوجوانان از نیروی سرشار و فوق‌العاده‌ای برخوردارند. این نیرو اگر در زمینه‌های دیگر مورد اساتفاده قرار نگیرد و به صورت مطلوب از آن استفاده نشود، با توجه به شرایط سنی آن‌ها در قالب امور جنسی و شهوانی ظاهر خواهد شد. اگر جوانان و نوجوانان به کار مداوم عادت کنند و نیرو و توان خود رادر این زمینه به مصرف برسانند تا حدودی از انحرافات اخلاقی و شهوت و غریزة جنسی در آنان پیشگیری می‌شود. کارهای بدنی موجب تعادل جسم و روان می‌شود. اگر نیک بنگریم افرادی که به کار مداوم مشغول هستند و نیرو و استعدادشان را در زمینه‌های مثبت و سالم به کار می‌اندازند، کم‌تر دچار انحرافات اخلاقی و بحران‌های روحی می‌شوند. کار موجب می‌شود نیرو و انرژی جوان قبل از آن که به چربی‌های اضافی تبدیل گردد و اختلالاتی در ساز و کار اندام‌های بدن ایجاد گردد، از طریق سوخت و ساز مفید و سالم به مصرف برسد.
2- تنظیم خواب
تحقیقات نشان می‌دهد که بیشتر انحرافات به خصوص در زمینه مسایل جنسی از فکرهای ناسالم و خیال‌پردازی‌هایی که جوانان قبل از خواب رفتن دارند، ناشی می‌شود. اگر جوان قبل از آن که به خواب برود، فکرش به خودش و یک سری مسایل و موضوعات مربوط به دورة جوانی، معطوف گردد، کم کم به انحرافات کشیده خواهد شد. بنابراین، یکی از روش‌های پیشگیری از انحرافات این است که برنامة خواب به صورت دقیق تنظیم شود و تا زمانی که خواب بر شما غالب نشده به رختخواب نروید. وقتی به رختخواب بروید که کاملاً خسته و آمادة خواب هستید. لازمة این کا این است که در طول روز مشغول فعالیت‌های مهم بوده و به اندازة کافی کار کرده باشد.
طبیعی است اگر جوان با خستگی به رختخواب نرود، به ناچار مدت زمانی را در بستر بیدار خواهد ماند تا به تدریج به خواب رود و چون افکار و اندیشه‌های شهوانی و تحریک‌آمیز معمولاً در این مواقع به سراغ جوان می‌آیند، تنظیم ساعات خواب برای جوان، ضرورت خاصی می‌یابد. یکی از روان شناسان در این باره می‌گوید: نیمة اول شب بیش از نیمة دوم آن به بدن نیرو می‌دهد بنابراین باید از آن به نحوی مفید استفاده شود. و صبحگاهان به محض اینکه از خواب بیدار شدید. بی‌درنگ از بستر برخیزید و توجه داشته باشید که بامدادان بیدار ماندن در بستر خواب، بسیار زیان‌بار است، جسم را سست و ناتوان می‌سازد و وسوسه‌های شوم در دل فرد ایجاد می‌شود.
3- دوری از محیط‌های آلوده و ناسالم
یکی از علل و عوامل انحرافات جنسی و به طور کل انحرافات اخلاقی، محیط آلوده و محرک‌های شهوانی است. محیط از طریق وارد نمودن عناصر محرک در گرایش‌های انحرافی، منجر به طغیان غریزة جنسی در جوان می‌شود. مسایلی از قبیل بدحجابی، روابط ناسالم و آزاد دختر و پسر، برخی از سریال‌های تلویزیونی و فیلم‌های خارجی و هم چنین استفادة نادرست از اینترنت در تحریک شهوت و غریزة جنسی جوان مؤثر است شاید برای برخی زا نوجوانان یادآوری و تذکر مسایل دینی و اخلاقی چیزی بیهوده و غیر ضروری تلقی شود، زیرا آن‌ها نه در فکر سلامت خویش هستند و نه مسایل اخلاقی و دینی را می‌پذیرند، اما برای شما که روحیة مذهبی قوی دارید و همین مسأله باعث شد تا نگران آینده‌تان باشید، گفتن این مسایل مهم و ضروری است. اگر واقعاً می‌‌خواهید از جوانی‌تان به خوبی استفاده کنید و در راه درست و سالم گام بردارید، سعی کنید از محیط‌های آلوده و دیدن عوامل تحریک کننده، جداً پرهیز نمایید.
4- استفاده درست و مطلوب از اوقات فراغت
یکی از زمینه‌های پیدایش انحرافات در جوانان و نوجوانان، استفادة نادرست آن‌ها از اوقات فراغت است. اوقات فراغت طولانی و بی‌برنامه نوجوانان را عاصی و سرگردان می‌کند. آن‌ها به تدریج سرخورده و مأیوس می‌شوند و در نتیجه به دنیای درون خویش پناه می‌برند و در کنج خلومت و انزوا راهی برای مشغولیت خود می‌جویند.
5- بر خورداری از روابط سالم انسانی
جوانان و نوجوانانی که روابط نامطلوب و ناسالم دارند و با افراد منحرف و بی‌بند و بار دوست و رفیق هستند، کم کم به انحرافات کشیده می‌شوند و تحت تأثیر امور شهوانی قرار می‌گیرند. نفوذپذیری جوانان از دوستان و همسالان بیش از سایر گروه‌ها است. در سنین بلوغ صحبت‌های آهسته و در گوشی بین نوجوانان بیش‌تر می‌شود و محور این گفتگوها، غالباً مسایل جنسی و امور شهوانی است که به صورت مخفیانه و به دور از انظار بزرگ‌ترها طرح می‌شود. برای پیشگیری از انحرافات اخلاقی سعی کنید از دوستی‌های آلوده و مشکوک جداً پرهیز نموده و با افراد سالم و مذهبی ارتباط برقرار نمایید.
6- پرورش تقوا و معنویت در وجود خویش
همة آنچه بیان شد، به نحوی می‌توانند در پیشگیری از انحرافات اخلاقی و طغیان شهوت و غریزة جنسی نقش داشته باشند، اما آن چه بیش از همه ضروری است و به صورت زیربنایی در شخصیت و رفتار جوان مؤثر است. پرورش معنویت و تقویت ایمان و تقوای الهی است. ما در عصری زندگی می‌کنیم که جهان به شدت در مادیات فرو رفته و یک سره غرق در جاذبه‌های نفسانی و امور شهوانی گردیده است. در شرایط کنونی، خلأ عظیم و هولناکی از اخلاق و معنویت پدید آمده و تمامی مشکلات انسان‌ها نیز از همین جا ناشی شده است.
اگر با تقویت ایمان و نیروی اراده، باورها و اعتقادات نوجوانان تقویت گردند، بدون شک بخشی از مشلکات آنان به ویژه در زمینة مسایل اخلاقی و شهوت و غریزة جنسی درمان می‌شود.
اگر نوجوان از ته دل باور نمود که تمام اعمال و رفتار او را خدا می‌بیند و بر اساس عملکرد افراد به آن‌ها پاداش می‌دهد و اساساً سعادت و خوشبختی انسان به دست خودش می‌باشد، در این صورت احتمال اینکه مرتکب گناه نشود بسیار زیاد است.‌
یقین داشته باشید، تا زمانی که نیروی ایمان و تقوا در وجود انسان بارور و تقویت نگردد، هیچ ضمانتی از شهوت و انحرافات اخلاقی وجود ندارد. به خصوص در وضعیت کنونی که عوامل تحریک کنندة بسیار زیاد است. بنابراین قبل از هر چیزی سعی کنید نیروی ایمان و تقوا را در وجود خویش بارور کنید. اگر فکر و ذهن شما متوجه خدا باشد و همیشه نماز خود را اول وقت انجام دهید، خداوند شما را یاری می‌کند تا از هر گناهی مصون بمانید و تحت تأثیر شهوت و غریزة جنسی قرار نگیرید. خداوند متعال در قرآن کریم می‌فرماید: «ان الصلوة تنهی عن الفحشاء و المنکر» به درستی که نماز انسان را از هر گونه آلودگی و عمل زشت و گناه دور نگه می‌دارد. نماز واقعی نه تنها والاترین عامل کنترک شهوت و دفاع در برابر هجوم انحرافات اخلاقی تلقی می‌شود، بلکه عامل تهاجمی علیه انحرافات و شهوت‌ها نیز محسوب می‌گردد.
دستور العمل مهار شهوت و گناه:
1- ترك زمینه گناه: این خود زیرمجموعه‏اى دارد كه مهمترین آن عبارت از است:
* كنترل چشم: دقیقا باید مواظب چشم خود بود كه مبادا به نامحرم و كلاً هر آنچه كه شهوت‏انگیز است، نگاه شود. عن الصادق(ع): «النظر سهم من سهام ابلیس مسموم و كم من نظرة اورثت حسرة طویله؛ نظر دوختن تیرى مسموم از تیرهاى ابلیس است و چه بسا نگاهى كه حسرت درازمدتى را (در دل) به ارث بگذارد»، (سفینة‏البحار، شیخ عباسى قمى، ماده نظر).
تا حد امكان انسان از حضور در مجالس مختلط یا برخورد با نامحرم پرهیز نماید.
* كنترل گوش: باید از شنیدنى‏هایى كه ممكن است به حرام منجر شوند و زمینه‏ساز حرام هستند پرهیز شود. مانند نوار موسیقى، صداى شهوت‏انگیز نامحرم و...
* ترك مصاحبت با دوستان ناباب: دوستانى كه باعث مى‏شوند انسان مزه گناه را مزمزه كند، در واقع دشمن هستند و باید از آنها پرهیز كرد.
از امام سجاد(ع) نقل شده: «النهى عن مصاحبة خمسة و محادثتهم و مرافقتهم فى طریق و هم الكذاب والفاسق والبخیل والاحمق والقاطع لرحمه؛ حضرت از همراهى و سخن گفتن و رفیق بودن با پنج كس را نهى فرموده: كذاب، گناهكار، بخیل، احمق و كسى كه قطع رحم كرده است»، (همان، ماده صحب).
البته اینها از مهمترین زمینه‏هاى گناه هستند كه باید ترك شوند ولى كلاً هر چیزى كه زمینه گناه را فراهم مى‏كندباید ترك شود.
2- ترك فكر گناه: ترك زمینه گناه سهم به سزایى در ترك فكر گناه دارد ازاین‏رو هر چه بیشتر و دقیقتر زمینه گناه ترك شود فكر گناه كمتر به سراغ انسان مى‏آید. این فكر گناه است كه شوق در انسان ایجاد مى‏نماید و بعد از شوق اراده‏ى عمل سپس خود گناه محقق مى‏شود، مسلما تا اراده و شوق و میل نسبت به كارى نباشد انسان مرتكب آن كار نمى‏گردد.
3- اشتغال به برنامه شبانه‏روزى: حتما باید شبانه‏روز خود را با برنامه‏ریزى صحیح و متناسب وضع روحى و جسمى خود پر كنید و هیچ ساعت بیكارى نداشته باشید تا نفس شما را مشغول كند. در اوقات بیكارى وسوسه‏هاى نفس و شیطان به سراغ انسان مى‏آید و او را به فكر گناه و سپس به خود گناه مى‏كشاند قال امیرالمؤمنین على(ع): «ان هذه النفس لامارة بالسوء، فمن اهملها، جمحت به الى المآثم؛ براستى و حقیقت كه این نفس (انسانى) پیوسته و مرتب به بدى امر مى‏كند در نتیجه هر كس آن را به خود واگذارد (و به كارى نگمارد) نفس او را به سمت گناهان مى‏كشاند»، (الغرر والدرر، باب النفس به نقل از سرالاسراء، استاد على سعادت‏پرور، ج 1، ص 544، ح 4).
4- روزه گرفتن: روزه گرفتن قواى حیوانى و شهوانى انسان را تضعیف مى‏كند اگر قواى شهوانى ضعیف گشت قهرا فكر گناه هم كم‏رنگ مى‏شود. عن ابى جعفر(ع) قال: «اذا شبع البطن طغى؛ هرگاه شكم پر شود طغیان مى‏كند، (المحجة‏البیضاء، ملا محسن فیض كاشانى، ج 5، ص 150). مفهومش این است اگر شكم بر نشود طغیان نمى‏كند و بهترین قسم جوع و گرسنگى همان روزه گرفتن است.
تذكر این نكته بسیار ضرورى است كه اولاً: روزه نباید براى بدن ضررى داشته باشد وگرنه شرعا حرام است. ثانیا: براى كارهاى روزمره مخل نباشد. ثالثا: اگر نه مضر بود ونه مخل فقط روزهاى دوشنبه و پنج‏شنبه باشد نه بیشتر ولى در هر صورت اگر براى روزه گرفتن عذرى است مورد بعدى یعنى ورزش دو برابر شود.
5- ورزش: هر روز ورزش لازم است البته آن ورزش‏هایى باشد كه براى بدن ضررى ندارد مثل نرم دویدن و نرم طناب زدن و انجام حركت‏هاى كششى و اگر براى روزه گرفتن عذرى هست زمان ورزشى دوبرابر شود مثلاً از بیست دقیقه به چهل دقیقه افزایش یابد.
6- فكر مرگ: این یكى دیگر از چیزهاى بسیار مفید است كه فكر گناه را یا از بین مى‏برد و یا كم مى‏كند كه این به شدت و ضعف فرو رفتن در فكر مرگ بستگى دارد اگر انسان با این واقعیت انس بگیرد و مردن را باور دل سازد نقشى سازنده و بالا برنده دارد. قال امیرالمؤمنین على(ع): «اذكروا هادم اللذات و منغص الشهوات و داعى الشتات؛ یاد كنید (مرگ را) درهم كوبنده لذات را و تیره و تلخ كننده شهوات را و دعوت كننده جدایى‏ها را»، (الغرر والدرر، باب الموت، به نقل از سرالاسراء، استاد على سعادت‏پرور، ج 2، ص 159).
یاد مرگ دل را از تعلق به شهوات جدا مى‏سازد و انسان را از گناه و فكر گناه باز مى‏دارد آنچه كه بسیار مهم است این است كه اولاً این فكر هر روز و مستدام باشد اگر شبانه‏روزى نیم‏ساعت باشد كافى است ثانیا در مكان خلوتى باشد مخصوصا اگر آن مكان خلوت خود محیط قبرستان باشد به هر گونه كه این فكر در مرگ با جان عجین شود و باور دل گردد بسیار مطلوب است مثلاً یكى از كیفیت‏هاى فكر در مرگ را یكى از بزرگان چنین مى‏فرمود: تمام خاطرات تلخ و شیرین گذشته را در حد امكان مثل یك فیلم از ذهن بگذراند و به خود بباوراند كه همه اینها گذشت و چند روز باقى مانده عمر هم مى‏گذرد لحظات جان دادن، وقتى كه خویشان و نزدیكان را رها مى‏سازد و از تمام تلخ و شیرینى‏ها وداع مى‏كند و... همه و همه را به خوبى تأمل كند تا دل بلرزند و چشم بگرید.
سخن آخر این است كه این دستورات وقتى نتیجه مى‏بخشد كه هر چه دقیق‏تر به آن عمل شود زمان نتیجه آن بستگى به شرایط و خصوصیات افراد دارد، ازاین‏رو پى‏گیر زمان نتیجه نباید بود فقط هم و غمّ صرف عمل به دستورات شود.
امید است با رعایت این نکات و به خصوص توجه به تقوا و نماز بتوانید غریزة جنسی و حس شهوت را در خویش کنترل و مهار نمایید و زمانی که فرصت مناسب برای ازدواج فراهم گردید، به ازدواج اقدام کنید.
البته توجه دارید که ازدواج کردن غیر از فرزند آوری است اگرمی گوییم در این سن ازدواج کنید منظور رسیدن به تمام کار کردهای ازدواج نیست.
در پایان علاوه بر راهکارهای ارائه شده که رعایت آن‌ها می‌تواند به شکل زیربنایی این مشکل را برطرف کند یک سری توصیه‌های کاربردی‌تر به اختصار ارائه می‌شود:
1- مراقب نگاه‌تان باشید.
2- از خلوت با نامحرم، سخن گفتن و شوخی کردن با آن‌ها جداً خودداری کنید.
3- از فکر کردن، تصور و تخیل جنس مخالف و مسایل جنسی خودداری کنید.
4- از نگاه کردن به تصاویر و فیلم‌های تحریک کنند جداً خودداری کنید.
5- از شوخی‌های جنسی و محرک پرهیز کنید.
6- در صورت شدت شهوت، خوردن غذاهای محرک و دارای کالری زیاد مانند خرما، پیاز، فلفل و... را به حداقل برسانید.
7- برای تعدیل نیروی جنسی خود حتماً ورزش و تحرک جسمانی و کار فیزیکی و بدنی را در زندگی روزمره خود لحاظ کنید.
8- دعا و توسل برای نگهداری ایمان و رفع مشکلات می‌تواند مفید باشد.
9- روزه گرفتن موجب کاهش نیروی جنسی می‌شود.
10- سعی کنید در طول روز با وضو باشید و از نورانیت آن استفاده کنید.
در پایان توجه شما و همة جوانان عزیز را به این روایت جلب می‌کنم:
امام علی(ع) می‌فرمایند: «اکره نفسک علی الفضائل فان الرذائل انت مطبوع علیها» با سعی و مجاهدت فضایل اخلاقی را به نفس سرکش خود تحمیل کن، زیرا خواهش طبیعی بشر بر شهوات و رذایل اخلاقی است.
كتب زیر سفارش مى‏شود:
1- نردبان آسمان (دروس اخلاق حضرت آیت الله بهاءالدینى)، تدوین و ویرایش: اكبر اسدى
2- سلوك معنوى، تدوین و ویرایش: آقاى اكبر اسدى
3- خودشناسى براى خودسازى، محمد تقى مصباح یزدى
برای آشنایی با روش درمان خودارضایی توصیه می كنیم به آدرس زیر مراجعه كنید. ما در سایت پرسمان ارگ دو مقاله داریم كه در رابطه با عوارض خودارضایی و درمان آن است. مطالعه و عمل به توصیه ها و راهكارهای ارایه شده در این زمینه موثر است. موفق باشید.:: مرتبط با: متفرقه , مذهبی ,
:: برچسب‌ها: راه , مغابله , شهوت , شهوت رانی , بلوغ , انسان ,
نویسنده : شفق
تاریخ : دوشنبه 1392/02/2
زمان : ساعت 17 و 52 دقیقه و 59 ثانیه
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
canadian prescription drugstore شنبه 1397/06/31 ساعت 17 و 24 دقیقه و 45 ثانیه

Thanks. Quite a lot of advice!

pharmacy canada reviews buy viagra now how safe are canadian online pharmacies canada medication pharmacy discount canadian pharmacies trust pharmacy canada reviews northwestpharmacy canadian online pharmacies rated northwest pharmacies in canada pharmacy canada
http://viagravipsale.com/ چهارشنبه 1397/06/28 ساعت 19 و 00 دقیقه و 34 ثانیه

Very good postings. Appreciate it!
cialis cuantos mg hay 40 mg cialis what if i take pastillas cialis y alcoho cialis free trial brand cialis nl cialis daily viagra cialis levitra canadian cialis cialis free trial cialis 20mg prix en pharmacie
eddrugsgeneric.com پنجشنبه 1397/06/15 ساعت 04 و 21 دقیقه و 44 ثانیه

Incredible a lot of awesome tips!
cialis coupons printable generic cialis usa cialis online cialis kaufen cialis lowest price effetti del cialis cialis patentablauf in deutschland buy cialis cheap 10 mg cialis billig get cheap cialis
buy viagra now سه شنبه 1397/06/13 ساعت 20 و 06 دقیقه و 22 ثانیه

You have made your position very nicely.!
pharmacy near me trust pharmacy canada reviews canadian pharcharmy online24 canadian medications pharmacy canada viagra canadian online pharmacies reviews canada medications buy drugstore online shopping reviews pharmacy times canada medication prices
viagra viagra buy viagra سه شنبه 1397/06/13 ساعت 04 و 20 دقیقه و 09 ثانیه

You made your point pretty nicely!.
buy viagra without prescription order cheap viagra online viagra order online uk where can i purchase viagra vaigra buy viagra online from canada buying online viagra buy viagra canada can you buy viagra without prescriptions where can you buy viagra without a prescription
Cialis 20 mg دوشنبه 1397/06/12 ساعت 20 و 35 دقیقه و 25 ثانیه

You said it adequately..
preis cialis 20mg schweiz cialis 5 mg effetti collateral we use it 50 mg cialis dose cialis prezzo al pubblico cialis generico online purchase once a day cialis generic cialis pro cialis name brand cheap cialis side effects dangers cialis 5 mg para diabeticos
camera wifi hải nam دوشنبه 1397/06/5 ساعت 18 و 12 دقیقه و 54 ثانیه
Greetings from California! I'm bored to death at work so I decided to browse your website on my iphone during
lunch break. I really like the info you provide here and can't
wait to take a look when I get home. I'm surprised at how
fast your blog loaded on my phone .. I'm not even using
WIFI, just 3G .. Anyways, wonderful site!
15933 جمعه 1397/05/26 ساعت 03 و 35 دقیقه و 45 ثانیه
You really make it seem really easy with your presentation but I find this matter to be actually something which I feel I might never understand.
It seems too complicated and very wide for me.
I am taking a look forward on your next publish, I will
try to get the hold of it!
http://viabiovit.com/online-drug-prices.html سه شنبه 1397/05/23 ساعت 03 و 28 دقیقه و 39 ثانیه

With thanks! Numerous material.

where can u buy viagra usa online pharmacy where buy viagra uk how to buy viagra without a prescription where can you buy viagra over the counter buy viagra no prescription uk viagra with a prescription kamagra how to get viagra from doctor buying viagra on line
buy cheap cialis coupon دوشنبه 1397/05/22 ساعت 11 و 23 دقیقه و 59 ثانیه

You've made your point!
venta cialis en espaa cialis 5mg billiger cialis y deporte rezeptfrei cialis apotheke free cialis cialis prezzo in linea basso cialis generico online cialis 20 mg cost female cialis no prescription generic for cialis
Viagra online سه شنبه 1397/02/4 ساعت 05 و 23 دقیقه و 06 ثانیه

You actually stated it fantastically!
buy generic viagra online safely is buying viagra online legal buy herbal viagra online buying viagra online uk uk sildenafil uk viagra online buy viagra legally buy viagra uk cheap can you really buy viagra online buy viagra cvs
forumobd2.com سه شنبه 1397/01/21 ساعت 05 و 35 دقیقه و 07 ثانیه
In truth, you received’t miss the brightly colored, hand-painted Easter eggs and the pastel-colour
candles to convey to your pals or adorn your home.
garciniacambogiapremium.net دوشنبه 1397/01/20 ساعت 17 و 32 دقیقه و 49 ثانیه
Have been taking little over a month.
is joma jewellery sterling silver دوشنبه 1397/01/20 ساعت 17 و 26 دقیقه و 02 ثانیه
So sterling silver is a perfect accent for today's quick paced life.
Very like gold, sterling silver must be cleaned.
joma jewellery watches دوشنبه 1397/01/20 ساعت 16 و 46 دقیقه و 28 ثانیه
After all, the scene IIJW started to point out a shift in the direction of a more simple
design, comfortable to wear, and lightweight.
Blundering Ben شنبه 1397/01/18 ساعت 22 و 59 دقیقه و 21 ثانیه
Fawlty Towers.
joma jewellery lucky elephant شنبه 1397/01/18 ساعت 22 و 38 دقیقه و 52 ثانیه
Second, clip on earrings with a simple U-clip are
additionally easy to adjust. Once more, use either a pair of
tweezers of needle-nosed pliers.
Blundering Ben شنبه 1397/01/18 ساعت 18 و 20 دقیقه و 15 ثانیه
I've worked at 5 different stores and yeah, a few of the supervisors will bring straight down your work experience but thats
the way in which it goes.
Deborah شنبه 1397/01/18 ساعت 16 و 10 دقیقه و 31 ثانیه
The area can get hit by cyclones and summer season storms.
Solely one hundred sixty tons of platinum are mined yearly,
as opposed to 1,500 tons of gold.
Buy cialis جمعه 1397/01/17 ساعت 21 و 01 دقیقه و 36 ثانیه

Good data, Kudos.
prezzo cialis a buon mercato cialis arginine interactio cialis italia gratis cialis generisches kanada cialis side effects tadalafil 10 mg cialis mit grapefruitsaft cialis super acti get cheap cialis cialis 10 doctissimo
Cialis pills دوشنبه 1396/12/28 ساعت 00 و 33 دقیقه و 42 ثانیه

Thanks a lot. I appreciate it!
generic cialis at the pharmacy cialis online nederland cialis dosage amounts cialis en mexico precio viagra or cialis only best offers 100mg cialis cialis in sconto cialis mit grapefruitsaft buy name brand cialis on line prezzo cialis a buon mercato
محمدهادی پنجشنبه 1396/10/21 ساعت 22 و 12 دقیقه و 55 ثانیه
سلام.خوبید شما؟یه جوان 30ساله هستم چندین سال قصد دارم ازدواج کنم ولی بخاطر مشکلات مالی نمی توانم ازدواج کنم اگر امکانش هست به من کمک مالی کنید تا ازدواج کنم ممنون.شماره تماس 09033052928.
شماره عابربانک ملی(6037997213792667 )قربانی هستم.متشکرم.الله وکیلی اگر ناچار نبودم این پیام نمیدادم
How long does Achilles tendonitis last for? سه شنبه 1396/05/17 ساعت 15 و 08 دقیقه و 57 ثانیه
What's up to every single one, it's really a nice for me to pay a quick visit this web page,
it consists of valuable Information.
http://fretfulautomati96.jimdo.com/ یکشنبه 1396/05/15 ساعت 09 و 21 دقیقه و 22 ثانیه
Yesterday, while I was at work, my cousin stole my apple ipad and tested to see if it can survive a 40 foot
drop, just so she can be a youtube sensation. My iPad is now broken and she has 83 views.

I know this is completely off topic but I had to share it with someone!
foot pain gluten یکشنبه 1396/04/18 ساعت 12 و 02 دقیقه و 09 ثانیه
We are a group of volunteers and starting a new scheme in our community.
Your website offered us with helpful info to
work on. You've performed an impressive process and our whole community will be thankful to you.
Blanca دوشنبه 1396/02/25 ساعت 04 و 58 دقیقه و 26 ثانیه
We are a group of volunteers and starting a new scheme in our community.
Your website provided us with helpful info to work on.
You've done an impressive job and our whole neighborhood will
be grateful to you.
imperfectgravey56.jimdo.com چهارشنبه 1396/02/20 ساعت 13 و 41 دقیقه و 27 ثانیه
Hello i am kavin, its my first time to commenting anyplace,
when i read this piece of writing i thought i could also make comment due to this brilliant article.
manicure دوشنبه 1396/02/4 ساعت 17 و 42 دقیقه و 57 ثانیه
I was wondering if you ever considered changing the layout of your website?
Its very well written; I love what youve got to say.

But maybe you could a little more in the way of content so people could connect
with it better. Youve got an awful lot of text for only having 1 or 2
images. Maybe you could space it out better?
BHW دوشنبه 1396/02/4 ساعت 03 و 18 دقیقه و 13 ثانیه
What i don't understood is in fact how you are now not actually a lot more smartly-favored than you may be right now.
You're so intelligent. You know therefore significantly with regards to this matter, produced me
for my part consider it from numerous various angles. Its like women and men aren't involved
except it is one thing to do with Girl gaga! Your individual stuffs nice.
Always handle it up!
BHW جمعه 1396/01/18 ساعت 22 و 36 دقیقه و 47 ثانیه
Hello every one, here every one is sharing these experience, thus it's fastidious to read this website, and
I used to visit this website daily.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30


.:: This Template By : Theme-Designer.Com ::.

پیچک