تبلیغات
اسلام ناب - راههای كنترل و مقابله با شهوت چیست؟
راههای كنترل و مقابله با شهوت چیست؟
نظرات |

بسم الله الرحمن الرحیم
.
.
.
برای خواندن متن به ادامه مطلب بروید.

بیشتر گناهان یك جوان ناشی از بر افروختگی نیروی شهوت در او است. دین داری و معنویت تا حدود زیادی انسان را از آلودگی حفظ می كند، ولی در هر صورت انسان دارای غرایزی است كه اگر به موقع و به صورت صحیح ارضا نشود، سلامتی بدنی و روانی و حالت های معنوی انسان را نیز دچار چالش خواهد ساخت. نیروی غریزه در انسان به قدری قوی است كه گاهی باعث شكسته شدن مقاومت افرادی می شود كه به علم و عمل مشهور عام و خاص بوده اند. باید سعی كنید هر چه زودتر پاسخ منطقی و مناسبی برای تامین نیازهای طبیعی و غرایز داشته باشید و زمینه ازدواج خود را به هر صورت كه ممكن باشد، فراهم سازید. بهترین و اساسی ترین راهكار كنترل شهوت و ترك گناه ازدواج است. اگر ازدواج به هیچ و جه مقدور نیست، در این صورت چاره ای جز استفاده از روش های كنترلی و پیشگیری هایی كه گفته می شود نیست، اما باید بدانید كه این روش ها نیز تا حدودی می تواند این نیروی بسیار قوی را كنترل و مهار كنند و راهكار اصلی همان است كه گفته شد.
راهكار کنترل شهوت:
بی‌تردید یکی از نیرومندترین غرایز، نیروی شهوت و غریزة جنسی است. این نیرو که از ابتدای تولد به صورت نهفته در وجود آدمی به ودیعه نهاده شده است، تا زمان بلوغ هم چنان دوران آرام و بی‌تحرکی را پشت سر می‌گذارد، اما به محض شروع دوران نوجوانی آرام، آرام زمان بیداری و شکفتگی آن فرا می‌رسد و رفته رفته تمامی وجود نوجوان را دربرمی‌گیرد و بر تمامی رفتار انسان اثر می‌گذارد. به همین دلیل غریزة جنسی و نیروی شهوت فرد را با مشکلاتی مواجه می‌سازد.
برای تعدیل و کنترل غریزة جنسی راه‌های متعددی وجود دارد که به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم. اما قبل از آن بیان این نکته لازم است که کنترل غریزة جنسی به صورتی که منطبق با فطرت انسانی باشد، امری ممکن و در عین حال پیچیده و دشوار است. آن‌هایی که از مبانی اخلاقی و معنوی محکم و متینی برخوردارند و نیز از شرایط خانوادگی خوب و مطلوبی از حیث ارزش‌های اخلاقی بهره‌مند هستند و ارادة قوی دارند، به خوبی می‌توانند از پیامدهای منفی آن مصون باشند.
برای کنترل غریزة جنسی هم خود فرد و هم والدین و اطرافیان مسئولیت دارند. آن چه مربوط به خودشما می‌شود و سؤال شما از این زاویه است عبارتند از:
1- برنامه‌ریزی برای کار مداوم
جوانان و نوجوانان از نیروی سرشار و فوق‌العاده‌ای برخوردارند. این نیرو اگر در زمینه‌های دیگر مورد اساتفاده قرار نگیرد و به صورت مطلوب از آن استفاده نشود، با توجه به شرایط سنی آن‌ها در قالب امور جنسی و شهوانی ظاهر خواهد شد. اگر جوانان و نوجوانان به کار مداوم عادت کنند و نیرو و توان خود رادر این زمینه به مصرف برسانند تا حدودی از انحرافات اخلاقی و شهوت و غریزة جنسی در آنان پیشگیری می‌شود. کارهای بدنی موجب تعادل جسم و روان می‌شود. اگر نیک بنگریم افرادی که به کار مداوم مشغول هستند و نیرو و استعدادشان را در زمینه‌های مثبت و سالم به کار می‌اندازند، کم‌تر دچار انحرافات اخلاقی و بحران‌های روحی می‌شوند. کار موجب می‌شود نیرو و انرژی جوان قبل از آن که به چربی‌های اضافی تبدیل گردد و اختلالاتی در ساز و کار اندام‌های بدن ایجاد گردد، از طریق سوخت و ساز مفید و سالم به مصرف برسد.
2- تنظیم خواب
تحقیقات نشان می‌دهد که بیشتر انحرافات به خصوص در زمینه مسایل جنسی از فکرهای ناسالم و خیال‌پردازی‌هایی که جوانان قبل از خواب رفتن دارند، ناشی می‌شود. اگر جوان قبل از آن که به خواب برود، فکرش به خودش و یک سری مسایل و موضوعات مربوط به دورة جوانی، معطوف گردد، کم کم به انحرافات کشیده خواهد شد. بنابراین، یکی از روش‌های پیشگیری از انحرافات این است که برنامة خواب به صورت دقیق تنظیم شود و تا زمانی که خواب بر شما غالب نشده به رختخواب نروید. وقتی به رختخواب بروید که کاملاً خسته و آمادة خواب هستید. لازمة این کا این است که در طول روز مشغول فعالیت‌های مهم بوده و به اندازة کافی کار کرده باشد.
طبیعی است اگر جوان با خستگی به رختخواب نرود، به ناچار مدت زمانی را در بستر بیدار خواهد ماند تا به تدریج به خواب رود و چون افکار و اندیشه‌های شهوانی و تحریک‌آمیز معمولاً در این مواقع به سراغ جوان می‌آیند، تنظیم ساعات خواب برای جوان، ضرورت خاصی می‌یابد. یکی از روان شناسان در این باره می‌گوید: نیمة اول شب بیش از نیمة دوم آن به بدن نیرو می‌دهد بنابراین باید از آن به نحوی مفید استفاده شود. و صبحگاهان به محض اینکه از خواب بیدار شدید. بی‌درنگ از بستر برخیزید و توجه داشته باشید که بامدادان بیدار ماندن در بستر خواب، بسیار زیان‌بار است، جسم را سست و ناتوان می‌سازد و وسوسه‌های شوم در دل فرد ایجاد می‌شود.
3- دوری از محیط‌های آلوده و ناسالم
یکی از علل و عوامل انحرافات جنسی و به طور کل انحرافات اخلاقی، محیط آلوده و محرک‌های شهوانی است. محیط از طریق وارد نمودن عناصر محرک در گرایش‌های انحرافی، منجر به طغیان غریزة جنسی در جوان می‌شود. مسایلی از قبیل بدحجابی، روابط ناسالم و آزاد دختر و پسر، برخی از سریال‌های تلویزیونی و فیلم‌های خارجی و هم چنین استفادة نادرست از اینترنت در تحریک شهوت و غریزة جنسی جوان مؤثر است شاید برای برخی زا نوجوانان یادآوری و تذکر مسایل دینی و اخلاقی چیزی بیهوده و غیر ضروری تلقی شود، زیرا آن‌ها نه در فکر سلامت خویش هستند و نه مسایل اخلاقی و دینی را می‌پذیرند، اما برای شما که روحیة مذهبی قوی دارید و همین مسأله باعث شد تا نگران آینده‌تان باشید، گفتن این مسایل مهم و ضروری است. اگر واقعاً می‌‌خواهید از جوانی‌تان به خوبی استفاده کنید و در راه درست و سالم گام بردارید، سعی کنید از محیط‌های آلوده و دیدن عوامل تحریک کننده، جداً پرهیز نمایید.
4- استفاده درست و مطلوب از اوقات فراغت
یکی از زمینه‌های پیدایش انحرافات در جوانان و نوجوانان، استفادة نادرست آن‌ها از اوقات فراغت است. اوقات فراغت طولانی و بی‌برنامه نوجوانان را عاصی و سرگردان می‌کند. آن‌ها به تدریج سرخورده و مأیوس می‌شوند و در نتیجه به دنیای درون خویش پناه می‌برند و در کنج خلومت و انزوا راهی برای مشغولیت خود می‌جویند.
5- بر خورداری از روابط سالم انسانی
جوانان و نوجوانانی که روابط نامطلوب و ناسالم دارند و با افراد منحرف و بی‌بند و بار دوست و رفیق هستند، کم کم به انحرافات کشیده می‌شوند و تحت تأثیر امور شهوانی قرار می‌گیرند. نفوذپذیری جوانان از دوستان و همسالان بیش از سایر گروه‌ها است. در سنین بلوغ صحبت‌های آهسته و در گوشی بین نوجوانان بیش‌تر می‌شود و محور این گفتگوها، غالباً مسایل جنسی و امور شهوانی است که به صورت مخفیانه و به دور از انظار بزرگ‌ترها طرح می‌شود. برای پیشگیری از انحرافات اخلاقی سعی کنید از دوستی‌های آلوده و مشکوک جداً پرهیز نموده و با افراد سالم و مذهبی ارتباط برقرار نمایید.
6- پرورش تقوا و معنویت در وجود خویش
همة آنچه بیان شد، به نحوی می‌توانند در پیشگیری از انحرافات اخلاقی و طغیان شهوت و غریزة جنسی نقش داشته باشند، اما آن چه بیش از همه ضروری است و به صورت زیربنایی در شخصیت و رفتار جوان مؤثر است. پرورش معنویت و تقویت ایمان و تقوای الهی است. ما در عصری زندگی می‌کنیم که جهان به شدت در مادیات فرو رفته و یک سره غرق در جاذبه‌های نفسانی و امور شهوانی گردیده است. در شرایط کنونی، خلأ عظیم و هولناکی از اخلاق و معنویت پدید آمده و تمامی مشکلات انسان‌ها نیز از همین جا ناشی شده است.
اگر با تقویت ایمان و نیروی اراده، باورها و اعتقادات نوجوانان تقویت گردند، بدون شک بخشی از مشلکات آنان به ویژه در زمینة مسایل اخلاقی و شهوت و غریزة جنسی درمان می‌شود.
اگر نوجوان از ته دل باور نمود که تمام اعمال و رفتار او را خدا می‌بیند و بر اساس عملکرد افراد به آن‌ها پاداش می‌دهد و اساساً سعادت و خوشبختی انسان به دست خودش می‌باشد، در این صورت احتمال اینکه مرتکب گناه نشود بسیار زیاد است.‌
یقین داشته باشید، تا زمانی که نیروی ایمان و تقوا در وجود انسان بارور و تقویت نگردد، هیچ ضمانتی از شهوت و انحرافات اخلاقی وجود ندارد. به خصوص در وضعیت کنونی که عوامل تحریک کنندة بسیار زیاد است. بنابراین قبل از هر چیزی سعی کنید نیروی ایمان و تقوا را در وجود خویش بارور کنید. اگر فکر و ذهن شما متوجه خدا باشد و همیشه نماز خود را اول وقت انجام دهید، خداوند شما را یاری می‌کند تا از هر گناهی مصون بمانید و تحت تأثیر شهوت و غریزة جنسی قرار نگیرید. خداوند متعال در قرآن کریم می‌فرماید: «ان الصلوة تنهی عن الفحشاء و المنکر» به درستی که نماز انسان را از هر گونه آلودگی و عمل زشت و گناه دور نگه می‌دارد. نماز واقعی نه تنها والاترین عامل کنترک شهوت و دفاع در برابر هجوم انحرافات اخلاقی تلقی می‌شود، بلکه عامل تهاجمی علیه انحرافات و شهوت‌ها نیز محسوب می‌گردد.
دستور العمل مهار شهوت و گناه:
1- ترك زمینه گناه: این خود زیرمجموعه‏اى دارد كه مهمترین آن عبارت از است:
* كنترل چشم: دقیقا باید مواظب چشم خود بود كه مبادا به نامحرم و كلاً هر آنچه كه شهوت‏انگیز است، نگاه شود. عن الصادق(ع): «النظر سهم من سهام ابلیس مسموم و كم من نظرة اورثت حسرة طویله؛ نظر دوختن تیرى مسموم از تیرهاى ابلیس است و چه بسا نگاهى كه حسرت درازمدتى را (در دل) به ارث بگذارد»، (سفینة‏البحار، شیخ عباسى قمى، ماده نظر).
تا حد امكان انسان از حضور در مجالس مختلط یا برخورد با نامحرم پرهیز نماید.
* كنترل گوش: باید از شنیدنى‏هایى كه ممكن است به حرام منجر شوند و زمینه‏ساز حرام هستند پرهیز شود. مانند نوار موسیقى، صداى شهوت‏انگیز نامحرم و...
* ترك مصاحبت با دوستان ناباب: دوستانى كه باعث مى‏شوند انسان مزه گناه را مزمزه كند، در واقع دشمن هستند و باید از آنها پرهیز كرد.
از امام سجاد(ع) نقل شده: «النهى عن مصاحبة خمسة و محادثتهم و مرافقتهم فى طریق و هم الكذاب والفاسق والبخیل والاحمق والقاطع لرحمه؛ حضرت از همراهى و سخن گفتن و رفیق بودن با پنج كس را نهى فرموده: كذاب، گناهكار، بخیل، احمق و كسى كه قطع رحم كرده است»، (همان، ماده صحب).
البته اینها از مهمترین زمینه‏هاى گناه هستند كه باید ترك شوند ولى كلاً هر چیزى كه زمینه گناه را فراهم مى‏كندباید ترك شود.
2- ترك فكر گناه: ترك زمینه گناه سهم به سزایى در ترك فكر گناه دارد ازاین‏رو هر چه بیشتر و دقیقتر زمینه گناه ترك شود فكر گناه كمتر به سراغ انسان مى‏آید. این فكر گناه است كه شوق در انسان ایجاد مى‏نماید و بعد از شوق اراده‏ى عمل سپس خود گناه محقق مى‏شود، مسلما تا اراده و شوق و میل نسبت به كارى نباشد انسان مرتكب آن كار نمى‏گردد.
3- اشتغال به برنامه شبانه‏روزى: حتما باید شبانه‏روز خود را با برنامه‏ریزى صحیح و متناسب وضع روحى و جسمى خود پر كنید و هیچ ساعت بیكارى نداشته باشید تا نفس شما را مشغول كند. در اوقات بیكارى وسوسه‏هاى نفس و شیطان به سراغ انسان مى‏آید و او را به فكر گناه و سپس به خود گناه مى‏كشاند قال امیرالمؤمنین على(ع): «ان هذه النفس لامارة بالسوء، فمن اهملها، جمحت به الى المآثم؛ براستى و حقیقت كه این نفس (انسانى) پیوسته و مرتب به بدى امر مى‏كند در نتیجه هر كس آن را به خود واگذارد (و به كارى نگمارد) نفس او را به سمت گناهان مى‏كشاند»، (الغرر والدرر، باب النفس به نقل از سرالاسراء، استاد على سعادت‏پرور، ج 1، ص 544، ح 4).
4- روزه گرفتن: روزه گرفتن قواى حیوانى و شهوانى انسان را تضعیف مى‏كند اگر قواى شهوانى ضعیف گشت قهرا فكر گناه هم كم‏رنگ مى‏شود. عن ابى جعفر(ع) قال: «اذا شبع البطن طغى؛ هرگاه شكم پر شود طغیان مى‏كند، (المحجة‏البیضاء، ملا محسن فیض كاشانى، ج 5، ص 150). مفهومش این است اگر شكم بر نشود طغیان نمى‏كند و بهترین قسم جوع و گرسنگى همان روزه گرفتن است.
تذكر این نكته بسیار ضرورى است كه اولاً: روزه نباید براى بدن ضررى داشته باشد وگرنه شرعا حرام است. ثانیا: براى كارهاى روزمره مخل نباشد. ثالثا: اگر نه مضر بود ونه مخل فقط روزهاى دوشنبه و پنج‏شنبه باشد نه بیشتر ولى در هر صورت اگر براى روزه گرفتن عذرى است مورد بعدى یعنى ورزش دو برابر شود.
5- ورزش: هر روز ورزش لازم است البته آن ورزش‏هایى باشد كه براى بدن ضررى ندارد مثل نرم دویدن و نرم طناب زدن و انجام حركت‏هاى كششى و اگر براى روزه گرفتن عذرى هست زمان ورزشى دوبرابر شود مثلاً از بیست دقیقه به چهل دقیقه افزایش یابد.
6- فكر مرگ: این یكى دیگر از چیزهاى بسیار مفید است كه فكر گناه را یا از بین مى‏برد و یا كم مى‏كند كه این به شدت و ضعف فرو رفتن در فكر مرگ بستگى دارد اگر انسان با این واقعیت انس بگیرد و مردن را باور دل سازد نقشى سازنده و بالا برنده دارد. قال امیرالمؤمنین على(ع): «اذكروا هادم اللذات و منغص الشهوات و داعى الشتات؛ یاد كنید (مرگ را) درهم كوبنده لذات را و تیره و تلخ كننده شهوات را و دعوت كننده جدایى‏ها را»، (الغرر والدرر، باب الموت، به نقل از سرالاسراء، استاد على سعادت‏پرور، ج 2، ص 159).
یاد مرگ دل را از تعلق به شهوات جدا مى‏سازد و انسان را از گناه و فكر گناه باز مى‏دارد آنچه كه بسیار مهم است این است كه اولاً این فكر هر روز و مستدام باشد اگر شبانه‏روزى نیم‏ساعت باشد كافى است ثانیا در مكان خلوتى باشد مخصوصا اگر آن مكان خلوت خود محیط قبرستان باشد به هر گونه كه این فكر در مرگ با جان عجین شود و باور دل گردد بسیار مطلوب است مثلاً یكى از كیفیت‏هاى فكر در مرگ را یكى از بزرگان چنین مى‏فرمود: تمام خاطرات تلخ و شیرین گذشته را در حد امكان مثل یك فیلم از ذهن بگذراند و به خود بباوراند كه همه اینها گذشت و چند روز باقى مانده عمر هم مى‏گذرد لحظات جان دادن، وقتى كه خویشان و نزدیكان را رها مى‏سازد و از تمام تلخ و شیرینى‏ها وداع مى‏كند و... همه و همه را به خوبى تأمل كند تا دل بلرزند و چشم بگرید.
سخن آخر این است كه این دستورات وقتى نتیجه مى‏بخشد كه هر چه دقیق‏تر به آن عمل شود زمان نتیجه آن بستگى به شرایط و خصوصیات افراد دارد، ازاین‏رو پى‏گیر زمان نتیجه نباید بود فقط هم و غمّ صرف عمل به دستورات شود.
امید است با رعایت این نکات و به خصوص توجه به تقوا و نماز بتوانید غریزة جنسی و حس شهوت را در خویش کنترل و مهار نمایید و زمانی که فرصت مناسب برای ازدواج فراهم گردید، به ازدواج اقدام کنید.
البته توجه دارید که ازدواج کردن غیر از فرزند آوری است اگرمی گوییم در این سن ازدواج کنید منظور رسیدن به تمام کار کردهای ازدواج نیست.
در پایان علاوه بر راهکارهای ارائه شده که رعایت آن‌ها می‌تواند به شکل زیربنایی این مشکل را برطرف کند یک سری توصیه‌های کاربردی‌تر به اختصار ارائه می‌شود:
1- مراقب نگاه‌تان باشید.
2- از خلوت با نامحرم، سخن گفتن و شوخی کردن با آن‌ها جداً خودداری کنید.
3- از فکر کردن، تصور و تخیل جنس مخالف و مسایل جنسی خودداری کنید.
4- از نگاه کردن به تصاویر و فیلم‌های تحریک کنند جداً خودداری کنید.
5- از شوخی‌های جنسی و محرک پرهیز کنید.
6- در صورت شدت شهوت، خوردن غذاهای محرک و دارای کالری زیاد مانند خرما، پیاز، فلفل و... را به حداقل برسانید.
7- برای تعدیل نیروی جنسی خود حتماً ورزش و تحرک جسمانی و کار فیزیکی و بدنی را در زندگی روزمره خود لحاظ کنید.
8- دعا و توسل برای نگهداری ایمان و رفع مشکلات می‌تواند مفید باشد.
9- روزه گرفتن موجب کاهش نیروی جنسی می‌شود.
10- سعی کنید در طول روز با وضو باشید و از نورانیت آن استفاده کنید.
در پایان توجه شما و همة جوانان عزیز را به این روایت جلب می‌کنم:
امام علی(ع) می‌فرمایند: «اکره نفسک علی الفضائل فان الرذائل انت مطبوع علیها» با سعی و مجاهدت فضایل اخلاقی را به نفس سرکش خود تحمیل کن، زیرا خواهش طبیعی بشر بر شهوات و رذایل اخلاقی است.
كتب زیر سفارش مى‏شود:
1- نردبان آسمان (دروس اخلاق حضرت آیت الله بهاءالدینى)، تدوین و ویرایش: اكبر اسدى
2- سلوك معنوى، تدوین و ویرایش: آقاى اكبر اسدى
3- خودشناسى براى خودسازى، محمد تقى مصباح یزدى
برای آشنایی با روش درمان خودارضایی توصیه می كنیم به آدرس زیر مراجعه كنید. ما در سایت پرسمان ارگ دو مقاله داریم كه در رابطه با عوارض خودارضایی و درمان آن است. مطالعه و عمل به توصیه ها و راهكارهای ارایه شده در این زمینه موثر است. موفق باشید.:: مرتبط با: متفرقه , مذهبی ,
:: برچسب‌ها: راه , مغابله , شهوت , شهوت رانی , بلوغ , انسان ,
نویسنده : شفق
تاریخ : دوشنبه 1392/02/2
زمان : ساعت 18 و 52 دقیقه و 59 ثانیه
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
Dura Burn Keto Diet سه شنبه 1398/05/29 ساعت 23 و 23 دقیقه و 06 ثانیه
It?s hard to come by educated people for this topic, but you sound like you
know what you?re talking about! Thanks
Caleb یکشنبه 1398/05/20 ساعت 06 و 08 دقیقه و 33 ثانیه
Highly energetic article, I enjoyed that a lot. Will there be a part 2?
https://www.sendspace.com/file/ao5yga جمعه 1398/05/11 ساعت 23 و 50 دقیقه و 01 ثانیه
Hey very nice website!! Man .. Excellent .. Superb ..
I will bookmark your web site and take the feeds also?I am glad to seek out
a lot of useful information here within the put up, we want
develop more techniques on this regard, thanks for sharing.
Cali Naturals CBD - Get NATURAL Healing Here! | Special Offer! سه شنبه 1398/05/8 ساعت 19 و 14 دقیقه و 30 ثانیه
Someone necessarily help to make severely articles I might state.
That is the first time I frequented your website page and
up to now? I surprised with the analysis you made to make this actual publish extraordinary.
Fantastic activity!
Spring Hall Health Keto جمعه 1398/05/4 ساعت 03 و 22 دقیقه و 21 ثانیه
This page certainly has all of the information and facts
I wanted concerning this subject and didn't
know who to ask.
https://buzzon.khaleejtimes.com/author/buchfrazier68/ چهارشنبه 1398/04/12 ساعت 10 و 29 دقیقه و 40 ثانیه
I am very happy to read this. This is the type of manual that needs to be
given and not the random misinformation that is at the other blogs.
Appreciate your sharing this greatest doc.
cialis on internet شنبه 1398/04/1 ساعت 07 و 42 دقیقه و 54 ثانیه

Amazing plenty of good material.
we like it cialis soft gel cialis generico postepay cialis canada on line sublingual cialis online canadian drugs generic cialis click here take cialis generic low dose cialis we recommend cheapest cialis prescription doctor cialis cilas
tadalafil online without a prescription جمعه 1398/03/31 ساعت 15 و 31 دقیقه و 23 ثانیه

Nicely put, With thanks.
cialis preise schweiz link for you cialis price cialis dosage amounts cialis 100 mg 30 tablet miglior cialis generico cialis y deporte acheter cialis kamagra weblink price cialis cialis australian price prix de cialis
http://kidbemi.strikingly.com/ پنجشنبه 1398/03/30 ساعت 23 و 33 دقیقه و 52 ثانیه

Nicely put. Thanks a lot!
cialis 05 generic cialis at the pharmacy generic cialis levitra cialis 30 day sample cialis sale online deutschland cialis online cialis alternative cialis therapie cialis 20mg low dose cialis blood pressure
Bio Native Keto Cost پنجشنبه 1398/03/30 ساعت 15 و 38 دقیقه و 14 ثانیه
I really wanted to send a brief remark to be able to thank
you for all the remarkable solutions you are placing at this
site. My rather long internet investigation has at the end
been rewarded with really good points to go
over with my pals. I 'd believe that we readers actually are quite lucky to exist in a very good place with very many outstanding individuals with
beneficial pointers. I feel quite happy to have used your weblog and look forward to some more cool moments reading here.
Thank you once more for everything.
https://bionativeketo.podbean.com/e/what-is-bionative-keto/ پنجشنبه 1398/03/30 ساعت 10 و 49 دقیقه و 02 ثانیه
Hello.This article was really interesting, particularly because I was investigating
for thoughts on this subject last Saturday.
Bio Native Keto Where To Buy پنجشنبه 1398/03/30 ساعت 08 و 59 دقیقه و 54 ثانیه
Hey very interesting blog!
https://medium.com/@huthhmitchell43923/does-bio-native-keto-really-work-b3f5366428f0 پنجشنبه 1398/03/30 ساعت 08 و 44 دقیقه و 04 ثانیه
I like this website it's a master piece! Glad I discovered
this on google.
Bio Native Keto Shark Tank پنجشنبه 1398/03/30 ساعت 08 و 15 دقیقه و 19 ثانیه
Thanks for this fantastic post, I am glad I detected this web site on yahoo.
http://nighfesno.strikingly.com/ پنجشنبه 1398/03/30 ساعت 04 و 16 دقیقه و 20 ثانیه

Cheers. Quite a lot of postings!

cialis sans ordonnance compare prices cialis uk cialis herbs female cialis no prescription american pharmacy cialis buy cialis uk no prescription cialis arginine interactio we like it safe cheap cialis brand cialis nl usa cialis online
http://cymdere.strikingly.com/ سه شنبه 1398/03/28 ساعت 20 و 01 دقیقه و 05 ثانیه

Whoa all kinds of beneficial tips.
we choice cialis uk cialis ahumada how to purchase cialis on line cialis name brand cheap click now buy cialis brand we use it cialis online store preis cialis 20mg schweiz cialis sale online viagra vs cialis vs levitra cialis great britain
http://adresdi.strikingly.com/ دوشنبه 1398/03/27 ساعت 22 و 10 دقیقه و 14 ثانیه

With thanks. Ample material!

tadalafil 20mg cialis authentique suisse cialis para que sirve only now cialis 20 mg cialis generic availability cilas buy cialis click here take cialis cialis efficacit buying cialis overnight
http://acexac.strikingly.com/ یکشنبه 1398/03/26 ساعت 17 و 54 دقیقه و 37 ثانیه

Incredible all kinds of good knowledge!
buy original cialis cialis prices in england cialis per paypa we use it 50 mg cialis dose brand cialis nl cialis herbs cialis 100 mg 30 tablet tarif cialis france cialis 5 mg we use it 50 mg cialis dose
Online cialis جمعه 1398/03/24 ساعت 23 و 13 دقیقه و 00 ثانیه

Valuable tips. Thanks a lot.
cialis daily where to buy cialis in ontario cialis kamagra levitra cialis savings card cialis 20 mg achat cialis en suisse callus cialis 5 mg effetti collateral price cialis per pill try it no rx cialis
cheap cialis 5mg پنجشنبه 1398/03/23 ساعت 05 و 13 دقیقه و 51 ثانیه

With thanks! Plenty of knowledge.

cialis 20 mg effectiveness only best offers cialis use cialis for bph cialis 5 mg effetti collateral generic low dose cialis deutschland cialis online cialis generika in deutschland kaufen cialis with 2 days delivery cialis coupon no prescription cialis cheap
http://pkfslovo.ru/avtorassrochka/ یکشنبه 1398/02/1 ساعت 17 و 07 دقیقه و 52 ثانیه
ルイヴィトン財布メンズ、ルイヴィトン財布レディース、ルイヴィトン財布 二つ折りコピー、ルイヴィトン三つ折財布コピー
http://canadianorderpharmacy.com/ چهارشنبه 1398/01/21 ساعت 17 و 18 دقیقه و 29 ثانیه

Amazing many of valuable info.
canadian pharmacy cialis north west pharmacy canada canadian medications by mail canada medication prices canada drug pharmacy drugs for sale in canada canadian medications pharmacy northwest pharmacies online canadian online pharmacies online pharmacy
clash royale hack romana سه شنبه 1397/12/14 ساعت 17 و 25 دقیقه و 38 ثانیه
The setting of this game is on the outer space and the plot is about the life of the bounty hunter Jaster Rogue,s quest into space.
buy cialis no rx جمعه 1397/09/16 ساعت 01 و 37 دقیقه و 19 ثانیه

Kudos. Fantastic information.
price cialis wal mart pharmacy cialis kaufen side effects of cialis cialis online acquisto online cialis cost of cialis cvs acheter cialis meilleur pri order generic cialis online cheap cialis cialis reviews
buy cheap cialis coupon پنجشنبه 1397/09/15 ساعت 06 و 11 دقیقه و 19 ثانیه

Terrific forum posts. Thanks.
cialis efficacit cialis 100mg suppliers dosagem ideal cialis female cialis no prescription cialis 20mg preis cf we recommend cialis info cialis generika cialis usa cost free cialis cialis 20mg preis cf
buy cialis usa چهارشنبه 1397/09/14 ساعت 00 و 24 دقیقه و 03 ثانیه

Nicely put. Appreciate it!
cialis generisches kanada cialis rckenschmerzen cialis kaufen bankberweisung cialis prezzo di mercato generic cialis soft gels where cheapest cialis cialis dosage recommendations acheter cialis meilleur pri buy cialis cheap 10 mg buying brand cialis online
buy cialis with no prescription دوشنبه 1397/09/12 ساعت 12 و 54 دقیقه و 59 ثانیه

Very well voiced without a doubt! !
price cialis per pill cialis 05 how does cialis work cialis generico online purchasing cialis on the internet calis cipla cialis online buy cialis online cheapest generic cialis at walmart click here take cialis
buy cheap cialis in canada دوشنبه 1397/09/12 ساعت 01 و 38 دقیقه و 20 ثانیه

Incredible quite a lot of helpful info!
wow cialis tadalafil 100mg cialis e hiv cialis cost buy cialis cheap 10 mg cialis generika in deutschland kaufen costo in farmacia cialis cialis flussig deutschland cialis online acheter du cialis a geneve free generic cialis
buy generic cialis online یکشنبه 1397/09/11 ساعت 01 و 27 دقیقه و 33 ثانیه

Tips certainly used..
cialis for bph only now cialis 20 mg tadalafil 20 mg callus cialis 100mg suppliers cialis australian price cialis generico milano il cialis quanto costa cialis for daily use click here to buy cialis
Buy cialis online شنبه 1397/09/10 ساعت 12 و 26 دقیقه و 52 ثانیه

Really all kinds of superb data.
cialis savings card we choice cialis pfizer india buy online cialis 5mg buy cialis online cheapest cialis kaufen best generic drugs cialis cialis 5mg rx cialis para comprar cialis 5 mg para diabeticos if a woman takes a mans cialis
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30


.:: This Template By : Theme-Designer.Com ::.

پیچک