تبلیغات
اسلام ناب - فضایل امام حسین(علیه السلام) در قرآن
فضایل امام حسین(علیه السلام) در قرآن
نظرات |

فضایل امام حسین در قرآن

امام حسین(ع)،عاشورا،محرم،تاسوعا

آیاتی از قرآن مجید كه از آنها فضیلت و عظمت مقام حسین (ع) استفاده می‏شود فراوان است كه در این یادداشت به چهار نمونه از آن‌ها اشاره می‌شود.

1. آیه مودّت

خداوند در قرآن كریم می فرماید: «قُلْ لا أَسْألُكُمْ عَلَیهِ أَجْراً إِلّا المَوَدَّةَ فِی القُرْبی»‏ (الشوری: 23)

(بگو: من هیچ پاداشی از شما بر رسالتم درخواست نمی‏كنم جز دوست‏داشتن نزدیكانم [اهل بیتم‏])

احمد بن حنبل در مسند، ابو نعیم حافظ، ثعلبی، طبرانی، حاكم، رازی ، شبراوی، ابن حجر، زمخشری ، ابن منذر، ابن ابی حاتم، ابن مردویه ، سیوطی و گروهی دیگر از علماء اهل سنت از ابن عباس روایت كرده‏اند كه زمانی كه این آیه نازل شد اصحاب گفتند: ای پیامبر خدا، این خویشاوندان تو كه واجب گردیده بر ما مودّت و دوستی آنان كیستند؟

حضرت پیامبر (ص) فرمود: علی، فاطمه و دو پسر آنها یعنی حسن و حسین. (الغدیر 2/307)

جالب اینكه امام شافعی در مورد حب اهل بیت (ع) گفته است:

یا أَهلَ بَیْتِ رَسُولِ اللَّهِ حُبُّكُمْ / فَرْضٌ مِنَ اللَّهِ فِی القُرآنِ أَنزَلَهُ‏

كَفاكُمْ مِنْ عَظِیِم القَدرِانَّكُمْ / مَنْ لَم یُصَلِّ عَلَیكُم لا صَلوةَ لَهُ

(ای اهل بیت رسول خدا محبت شما از سوی خداوند در قرآنش واجب شده است. در عظمت قدر و منزلت شما همین بس كه هركس در نماز بر شما صلوات نفرستد نماز نخوانده است)

(در كتاب الغدیر آمده كه انتساب این ابیات به امام شافعی از شرح المواهب زرقانی جلد 7 ص 7 و جمعی دیگر است)

مفسر معروف علامه طبرسی از شواهد التنزیل حاكم حسكانی كه از مفسران و محدثان معروف اهل سنت است نقل می‏كند كه پیامبر اسلام (ص) فرمود:

ان اللَّه خلق الانبیاء من اشجار شتی، و انا و علی (ع) من شجرة واحدة، فانا اصلها، و علی فرعها، و فاطمة لقاحها، و الحسن و الحسین ثمارها، و اشیاعنا اوراقها ـ تا آنجا كه فرمود ـ لو ان عبدا عبدالله بین الصفا و المروة الف عام، ثم الف عام، ثم الف عام، حتی یصیر كالشن البالی، ثم لم یدرك محبتنا كبه اللَّه علی منخریه فی النار، ثم تلا: قُلْ لا أَسْئَلُكُمْ عَلَیْهِ أَجْراً

(خداوند انبیاء را از درختان مختلفی آفرید، و من و علی را از درخت واحدی، من اصل آنم، و علی شاخه آن، فاطمه موجب باروری آن است، و حسن و حسین میوه‏های آن، و شیعیان ما برگهای آنند ... سپس افزود: اگر كسی خدا را در میان صفا و مروه هزار سال، و سپس هزار سال، و از آن پس هزار سال، عبادت كند، تا همچون مشك كهنه شود، اما محبت ما را نداشته باشد خداوند او را به صورت در آتش می‏افكند، سپس این آیه را تلاوت فرمود: قُلْ لا أَسْئَلُكُمْ عَلَیْهِ أَجْراً إِلَّا الْمَوَدَّةَ فِی الْقُرْبی‏) (مجمع البیان 9/43)

همچنین زمخشری در كشاف درباره محبت اهل بیت (ع) حدیثی نقل كرده كه خیلی ارزنده و پرمعناست و فخر رازی و قرطبی نیز از او اقتباس كرده‏اند: حدیث مزبور به وضوح مقام آل محمد (ص) و اهمیت حب آنها را بیان می‏دارد. رسول خدا (ص) فرمود: 

بر حسب احادیث متواتر بین شیعه و سنی، آیه تطهیر در مورد اجتماع آن پنج شخصیت ممتاز عالم آفرینش در زیر كساء و صلوات پیغمبر (ص) بر آنها نازل شد، و آیه شریفه و احادیثی كه در تفسیر آن وارد شده دلالت بر عصمت و جلالت شأن حضرت سید الشهداء (ع) دارد

من مات علی حب آل محمد مات شهیدا الا و من مات علی حب آل محمد (ص) مغفورا له الا و من مات علی حب آل محمد مات تائبا الا و من مات علی حب آل محمد مات مؤمنا مستكمل الایمان الا و من مات علی حب آل محمد بشره ملك الموت بالجنة ثم منكر و نكیر الا و من مات علی حب آل محمد یزف الی الجنة كما تزف العروس الی بیت زوجها الا و من مات علی حب آل محمد فتح له فی قبره بابان الی الجنة الا و من مات علی حب آل محمد جعل اللَّه قبره مزار ملائكة الرحمة الا و من مات علی حب آل محمد مات علی السنة و الجماعة الا و من مات علی بغض آل محمد جاء یوم القیامه مكتوب بین عینیه آیس من رحمة الله الا و من مات علی بغض آل محمد مات كافرا الا و من مات علی بغض آل محمد لم یشم رائحة الجنة. (كشاف 4/220، تفسیر فخر رازی 27/165 ، تفسر قرطبی 8/5843 ، نمونه 20/414 )

(هر كس با محبت آل محمد بمیرد شهید از دنیا رفته، آگاه باشید هر كس با محبت آل محمد از دنیا رود بخشوده است، آگاه باشید هر كس با محبت آل محمد از دنیا رود با توبه از دنیا رفته، آگاه باشید هر كس با محبت آل محمد از دنیا رود مؤمن كامل الایمان از دنیا رفته، آگاه باشید هر كس با محبت آل محمد از دنیا رود فرشته مرگ او را بشارت به بهشت می‏دهد، و سپس منكر و نكیر (فرشتگان مامور سؤال در برزخ) به او بشارت دهند، آگاه باشید هر كس با محبت آل محمد از دنیا رود او را با احترام به سوی بهشت می‏برند آن چنان كه عروس به خانه داماد، آگاه باشید هر كس با محبت آل محمد از دنیا رود در قبر او دو در به سوی بهشت گشوده می‏شود، آگاه باشید هر كس با محبت آل محمد از دنیا رود قبر او را زیارتگاه فرشتگان رحمت قرار می‏دهد، آگاه باشید هر كس با محبت آل محمد از دنیا رود بر سنت و جماعت اسلام از دنیا رفته، آگاه باشید هر كس با عداوت آل محمد از دنیا رود روز قیامت در حالی وارد عرصه محشر می‏شود كه در پیشانی او نوشته شده: مایوس از رحمت خدا، آگاه باشید هر كس با بغض آل محمد از دنیا برود كافر از دنیا رفته، آگاه باشید هر كس با عداوت آل محمد از دنیا برود بوی بهشت را استشمام نخواهد كرد.)

2. آیه تطهیر

خداوند می فرماید: انَّما یُرِیْدُ اللَّه لِیُذْهِبَ عَنْكُمُ الرِّجسَ أَهلَ البَیتِ وَ یُطَهِّرَكُمْ تَطْهِیراً (احزاب: 33)

(خداوند فقط می‏خواهد پلیدی و گناه را از شما اهل بیت دور كند و كاملًا شما را پاك سازد)

واژه «رجس» به معنای شی‏ء ناپاك است اعم از اینكه از نظر طبع آدمی ناپاك باشد یا به حكم عقل یا شرع و یا همه اینها (مفردات راغب، ماده رجس) 

قرآن

و اینكه در بعضی موارد رجس به معنای گناه یا شرك یا بخل و حسد و یا اعتقاد باطل و مانند آن تفسیر شده، در حقیقت بیان مصداقهایی از آن است وگرنه مفهوم این كلمه، مفهومی عام و فراگیر است، و همه انواع پلیدیها را شامل می‏شود. دلیلش هم این است كه الف و لام رجس در این آیه الف و لام جنس است.

تطهیر به معنای پاك ساختن است و در حقیقت تاكیدی بر مساله اذهاب رجس و نفی پلیدیها است، و ذكر آن به صورت مفعول مطلق نیز تاكید دیگری بر این معنی محسوب می‏شود.

و اما تعبیر اهل البیت به اتفاق همه علمای اسلام و مفسران، اشاره به اهل بیت پیامبر (ص) است، و این چیزی است كه از ظاهر خود آیه نیز فهمیده می‏شود، چرا كه بیت گرچه به صورت مطلق در اینجا ذكر شده، اما به قرینه آیات قبل و بعد، منظور از آن، بیت و خانه پیامبر (ص) است و روایات بسیار زیادی در منابع اهل سنت و شیعه وارد شده كه می‏گوید: مخاطب در آیه فوق منحصرا پنج نفرند: پیامبر (ص)، علی، فاطمه، حسن و حسین علیهم السلام.

با وجود این نصوص فراوان كه قرینه روشنی بر تفسیر مفهوم آیه است تنها تفسیر قابل قبول برای این آیه همین است. (نمونه 17/293)

بر حسب احادیث متواتر بین شیعه و سنی، آیه تطهیر در مورد اجتماع آن پنج شخصیت ممتاز عالم آفرینش در زیر كساء و صلوات پیغمبر (ص) بر آنها نازل شد، و آیه شریفه و احادیثی كه در تفسیر آن وارد شده دلالت بر عصمت و جلالت شأن حضرت سید الشهداء (ع) دارد.

روایات بسیار فراوانی در مورد حدیث كساء به طور اجمال وارد شده كه از همه آنها استفاده می‏شود، پیامبر (ص) علی، فاطمه، حسن و حسین را فرا خواند- و یا به خدمت او آمدند- و عبایی بر آنها افكند، و دعا كرد:

خداوندا! اینها خاندان من هستند، رجس و آلودگی را از آنها دور كن. در این هنگام آیه إِنَّما یُرِیدُ اللَّهُ لِیُذْهِبَ عَنْكُمُ الرِّجْسَ نازل گردید.

دانشمند معروف حاكم حسكانی نیشابوری در شواهد التنزیل این روایات را به طرق متعدد از راویان مختلفی گرد آوری كرده است. (شواهد التنزیل 2/31)

امام صادق (ع) فرمود: سوره فجر را در هر نماز واجب و مستحبّ بخوانید كه سوره حسین بن علی است، هر كس آن را بخواند با حسین بن علی (ع) در قیامت در درجه او از بهشت خواهد بود.
 
امام حسین(ع)

بعد از جریان عاشورا وقتی به سر مبارك امام حسین (ع) جسارت شد واثلة بن اسقع برخاست و گفت:

سوگند به خدا من همواره علی، حسن، حسین و فاطمه را دوست می‏دارم بعد از اینكه شنیدم پیغمبر (ص) در حق آنها چه چیزهایی فرمود؛ یك روز در خانه ام سلمه در خدمت پیغمبر مشرف بودم كه حسن آمد پیغمبر او را بر زانوی راستش نشانید و بوسید پس حسین آمد و او را بر زانوی چپش نشانید و بوسید پس فاطمه آمد و او را پیش روی خود نشانید پس علی را طلب كرد و گفت: «انَما یُرِیْدُ اللهُ لِیُذْهِبَ عَنْكُمُ الرِّجْسَ اهْلَ الْبَیْتِ وَ یُطَهِّرَكُمْ تَطْهیراً» (صحیح مسلم 7/130)

واحدی در اسباب النزول، احمد در مناقب و طبرانی نقل كرده‏اند كه آیه «انَّما یُرِیدُ اللهُ» در حق پنج نفر نازل شد: رسول خدا، علی، فاطمه حسن و حسین (ع) (اسباب النزول 1/368، فرائد السمطین 1/24 )

این آیه و احادیث متواتر دلالت بر عصمت حضرت سید الشهداء (ع) دارد و اثبات می كند هر عمل ، اقدام و نهضتی كه آن حضرت و دیگر ائمه اهل بیت انجام دهند صواب و حق است.

3. آیه مباهله‏

خداوند می فرماید: فَمَنْ حاجَّكَ فِیهِ مِنْ بَعْدِ مَا جَاءَكَ مِنَ الْعِلْمِ فَقُلْ تَعَالَوْا نَدْعُ أَبْنَاءَنَا وَ أَبْنَاءَكُمْ وَ نِسَاءَنَا وَ نِسَاءَكُمْ وَأَنْفُسَنَا وَأَنْفُسَكُمْ ثُمَّ نَبْتَهِلْ فَنَجْعَلْ لَعْنَةَ اللَّهِ عَلَی الْكاذِبِینَ (آل عمران: 61)

(هر گاه بعد از علم و دانشی كه (در باره مسیح) به تو رسیده، (باز) كسانی با تو به محاجّه و ستیز برخیزند، به آنها بگو: «بیایید ما فرزندان خود را دعوت كنیم، شما هم فرزندان خود را ما زنان خویش را دعوت نماییم، شما هم زنان خود را ما از نفوس خود دعوت كنیم، شما هم از نفوس خود آن گاه مباهله كنیم و لعنت خدا را بر دروغگویان قرار دهیم‏)»

از جمله آیاتی كه بر فضیلت، و بلندی رتبه و مقام سید الشهداء (ع) به اتفاق مسلمانان گویا و ناطق است، آیه مباهله است.

از مظاهر و دلائل قوت ایمان پیغمبر (ص) به رسالتش داستان مباهله است زیرا پیشنهاد مباهله از طرف آن حضرت اگر مؤمن به دعوت خود نبود یك انتحار واقعی و دادن سند بطلان دعوت به دست دشمن بود. زیرا اگر نفرین نصارای نجران در حق آن جناب مستجاب می‏شد و یا آنكه نفرین پیغمبر (ص) به آنها مستجاب نمی‏گشت ، بطلان ادعاء آن حضرت آشكار می‏گشت لذا هیچ خردمندی چنین پیشنهادی نمی‏دهد مگر آنكه صد در صد اطمینان به استجابت دعای خود و هلاك دشمن داشته باشد، و پیغمبر اكرم (ص) چون یقین جزمی به صحت رسالت و استجابت دعاء خود و نابودی دشمن در صورت مباهله داشت با كمال شجاعت و صراحت، پیشنهاد مباهله داد.

شركت دادن علی، حسن ، حسین و فاطمه زهرا (ع) در مباهله كه به تعیین و امر خداوند بود نیز دلیل بر این است كه این چهار نور مقدس كه با پیغمبر در مباهله حاضر شدند شایسته‏ترین و گرامی‏ترین خلق در نزد خدا، و عزیزترین انسانها در نزد پیغمبر خدا بودند.

4. سوره «والفجر» و آیه «یا ایتها النفس المطمئنة»

در حدیثی از امام صادق (ع) آمده است: سوره فجر را در هر نماز واجب و مستحبّ بخوانید كه سوره حسین بن علی است، هر كس آن را بخواند با حسین بن علی (ع) در قیامت در درجه او از بهشت خواهد بود. (مجمع البیان 10/481)

لازم به ذكر است كه معرفی این سوره به عنوان سوره امام حسین بن علی (ع) ممكن است به این خاطر باشد كه اباعبدالله الحسین (ع) مصداق روشن «نفس مطمئنه» است كه در آخرین آیات این سوره مخاطب واقع شده است، همانگونه كه در حدیثی ذیل همین آیات آمده است. (البرهان فی تفسیر القرآن 5/658)

و یا به خاطر اینكه لیالی عشر (شبهای دهگانه) یكی از تفسیرهایش شبهای دهگانه آغاز محرم است كه رابطه خاصی با حسین بن علی (ع) دارد. (نمونه 26/439 )

 

نویسنده: حجت‌الاسلام وحید واحد جوان

تنظیم : شکوری_ گروه دین و اندیشه تبیان


:: مرتبط با: آزادی , مذهبی ,
نویسنده : شفق
تاریخ : دوشنبه 1390/09/7
زمان : ساعت 20 و 47 دقیقه و 12 ثانیه
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
http://canadianopharmacy.com/ چهارشنبه 1398/05/9 ساعت 00 و 40 دقیقه و 29 ثانیه

Thank you! I value it!
drugstore online shopping drugs for sale in canada canadianpharmacyusa24h is it legal drugstore online canadian medications, liraglutide canada online pharmacies for men canada rx online pharmacies canada pharmacies Northwest Pharmacy
Cialis canada دوشنبه 1398/04/3 ساعت 08 و 43 دقیقه و 10 ثانیه

Cheers. A good amount of information.

online prescriptions cialis cialis patent expiration cialis side effects wow cialis tadalafil 100mg prix cialis once a da cialis herbs cialis preise schweiz non 5 mg cialis generici only best offers 100mg cialis cialis 5mg prix
http://neislakun.strikingly.com/ یکشنبه 1398/04/2 ساعت 16 و 45 دقیقه و 21 ثانیه

Nicely put, Regards.
generic cialis with dapoxetine estudios de cialis genricos overnight cialis tadalafil cialis tablets for sale cialis generico venta de cialis canada cialis generic tadalafil buy cialis kaufen viagra cialis levitra callus
http://alljubter.strikingly.com/ جمعه 1398/03/31 ساعت 16 و 59 دقیقه و 31 ثانیه

Thanks, Great information.
ou acheter du cialis pas cher canada discount drugs cialis how to purchase cialis on line cialis official site rezeptfrei cialis apotheke cialis for sale in europa cialis coupons cialis kaufen wo tadalafilo cialis rezeptfrei sterreich
http://encamilk.strikingly.com/ جمعه 1398/03/31 ساعت 01 و 29 دقیقه و 30 ثانیه

Regards! An abundance of write ups!

il cialis quanto costa sublingual cialis online generic cialis pill online we like it cialis price cialis 30 day trial coupon cialis en mexico precio achat cialis en suisse cialis great britain cilas female cialis no prescription
http://earneven.strikingly.com/ چهارشنبه 1398/03/29 ساعت 14 و 16 دقیقه و 17 ثانیه

Seriously many of useful material!
cialis alternative cialis online cialis arginine interactio cost of cialis per pill cuanto cuesta cialis yaho we like it cialis price cialis pills cialis efficacit cialis pills boards cialis vs viagra
http://ferlustvi.strikingly.com/ سه شنبه 1398/03/28 ساعت 21 و 55 دقیقه و 21 ثانیه

Thank you. I value it!
female cialis no prescription tadalafil tablets cialis 20 mg cost side effects of cialis cialis 20 mg effectiveness cialis italia gratis we recommend cialis info weblink price cialis cialis qualitat when will generic cialis be available
Cialis generic دوشنبه 1398/03/27 ساعت 23 و 50 دقیقه و 04 ثانیه

Nicely voiced without a doubt! !
free cialis we choice free trial of cialis cialis pills buy online cialis 5mg cialis para que sirve cialis online cilas cialis rezeptfrei cuanto cuesta cialis yaho how does cialis work
http://wrisdiasui.strikingly.com/ دوشنبه 1398/03/27 ساعت 08 و 37 دقیقه و 48 ثانیه

Thanks, Helpful information.
cialis side effects dosagem ideal cialis how to purchase cialis on line wow look it cialis mexico cialis therapie buy cialis online legal cialis pills price each tadalafil 10 mg click now buy cialis brand cialis generico lilly
http://impresiz.strikingly.com/ یکشنبه 1398/03/26 ساعت 04 و 38 دقیقه و 44 ثانیه

You suggested this very well.
miglior cialis generico chinese cialis 50 mg no prescription cialis cheap cialis rckenschmerzen cialis for sale american pharmacy cialis tesco price cialis cialis tadalafil cialis australian price cialis kaufen
Cialis prices شنبه 1398/03/25 ساعت 00 و 35 دقیقه و 47 ثانیه

Awesome facts. Regards!
tadalafil 10 mg cialis 5 mg scheda tecnica only here cialis pills fast cialis online cialis cost cialis generisches kanada usa cialis online trusted tabled cialis softabs 40 mg cialis what if i take cialis kaufen bankberweisung
canada discount drugs cialis پنجشنبه 1398/03/23 ساعت 06 و 49 دقیقه و 21 ثانیه

Thanks a lot. I value this.
generic cialis with dapoxetine cialis tablets australia we choice free trial of cialis acheter cialis kamagra how much does a cialis cost cialis dosage recommendations cialis lilly tadalafi deutschland cialis online trusted tabled cialis softabs cialis coupon
http://tidelte.strikingly.com/ چهارشنبه 1398/03/22 ساعت 16 و 43 دقیقه و 21 ثانیه

Thanks a lot! Lots of information!

canadian cialis buy original cialis cialis without a doctor's prescription sialis cialis 5 mg buy enter site 20 mg cialis cost achat cialis en europe cialis generika cialis vs viagra side effects for cialis
cialisvie.com دوشنبه 1398/03/20 ساعت 11 و 09 دقیقه و 17 ثانیه

Thanks! Fantastic information!
cialis for sale online cialis cialis generique cialis y deporte prix de cialis walgreens price for cialis tadalafil 20 mg buy name brand cialis on line cialis generico in farmacia cialis rckenschmerzen
http://cialisvie.com/ یکشنبه 1398/03/19 ساعت 05 و 23 دقیقه و 37 ثانیه

Nicely put. Thank you.
buy cheap cialis in uk cialis generico milano callus cialis canada cialis e hiv cialis pills price each i recommend cialis generico click now buy cialis brand rezeptfrei cialis apotheke cialis 5 mg schweiz
http://canadianpharmacyonl.com/ چهارشنبه 1398/01/21 ساعت 22 و 02 دقیقه و 45 ثانیه

Kudos. Ample forum posts!

how safe are canadian online pharmacies online pharmacies in usa canada online pharmacy canada online pharmacies medication pharmacy canada online prescriptions online canadian discount pharmacies northwest pharmacies best canadian pharmacies online north west pharmacies canada canadian drug store
buy cialis usa جمعه 1397/09/16 ساعت 03 و 32 دقیقه و 07 ثانیه

Truly tons of useful knowledge!
american pharmacy cialis cialis prezzo di mercato cialis tablets australia cialis online napol cialis online interactions for cialis cialis tablets australia deutschland cialis online cialis purchasing viagra or cialis
buy tadalafil پنجشنبه 1397/09/15 ساعت 08 و 09 دقیقه و 17 ثانیه

You actually reported it wonderfully!
cialis per paypa buy cialis online cialis 100 mg 30 tablet cialis generisches kanada generic cialis 20mg uk cialis official site cialis purchasing sublingual cialis online estudios de cialis genricos cialis official site
buy tadalafil no prescription سه شنبه 1397/09/13 ساعت 03 و 05 دقیقه و 38 ثانیه

You've made your point.
cialis kamagra levitra purchasing cialis on the internet deutschland cialis online female cialis no prescription cialis qualitat cialis daily dose generic cialis usa cost purchase once a day cialis buy cialis online legal we recommend cialis best buy
buy cheap cialis on line یکشنبه 1397/09/11 ساعت 14 و 05 دقیقه و 13 ثانیه

Wow plenty of fantastic tips!
the best choice cialis woman cialis per paypa purchase once a day cialis cialis lilly tadalafi tadalafil 20mg generic cialis pro cialis alternative cialis daily reviews cialis in sconto cialis kaufen bankberweisung
buy cheap cialis coupon یکشنبه 1397/09/11 ساعت 02 و 33 دقیقه و 24 ثانیه

You've made your position pretty effectively!!
cialis kaufen bankberweisung cialis billig cialis rezeptfrei sterreich prescription doctor cialis cialis italia gratis click here take cialis wow cialis tadalafil 100mg cialis online nederland cialis prezzo al pubblico cialis generico lilly
Online cialis جمعه 1397/09/9 ساعت 03 و 00 دقیقه و 53 ثانیه

Appreciate it! A lot of info.

overnight cialis tadalafil look here cialis cheap canada only best offers cialis use cialis dose 30mg cialis for sale in europa venta de cialis canada acquisto online cialis comprar cialis 10 espa241a cialis kaufen wo cialis 20 mg best price
buy cialis usa پنجشنبه 1397/09/8 ساعت 15 و 42 دقیقه و 03 ثانیه

Kudos, I like this.
cialis coupon cialis 100mg suppliers dosagem ideal cialis cialis generico milano buy brand cialis cheap cialis savings card cialis patent expiration cialis tablets for sale what is cialis prezzo di cialis in bulgaria
buy tadalafil online چهارشنبه 1397/09/7 ساعت 15 و 08 دقیقه و 06 ثانیه

You stated it effectively.
acquistare cialis internet when will generic cialis be available enter site 20 mg cialis cost how to buy cialis online usa cialis online holland brand cialis generic cialis great britain try it no rx cialis cialis daily new zealand cialis online
Cialis generic چهارشنبه 1397/09/7 ساعت 03 و 06 دقیقه و 18 ثانیه

Amazing material, Kudos!
cialis professional yohimbe callus acheter du cialis a geneve tadalafil generic generic cialis in vietnam cialis canada cialis for sale cialis venta a domicilio cialis venta a domicilio can i take cialis and ecstasy
canadian pharmacies online شنبه 1397/06/31 ساعت 20 و 10 دقیقه و 47 ثانیه

You said it very well..
canada drug pharmacy viagra canadiense canadian drug pharmacy times good canadian online pharmacies canadian rxlist canadian online pharmacy canadian pharmacies canada online pharmacies reviews best canadian mail order pharmacies
http://cialisvipsale.com/ سه شنبه 1397/06/27 ساعت 18 و 24 دقیقه و 28 ثانیه

You made the point!
side effects for cialis cialis 20 mg best price cialis kaufen wo cialis 5 mg scheda tecnica where to buy cialis in ontario cialis generico in farmacia buy online cialis 5mg achat cialis en itali click here cialis daily uk effetti del cialis
online pharmacies india سه شنبه 1397/06/13 ساعت 23 و 27 دقیقه و 19 ثانیه

You actually suggested that terrifically!
canada medication pharmacy canadian pharmaceuticals for usa sales trust pharmacy canadian canadian drug online pharmacies mexico canada drugs online canadian medications online online canadian pharmacies canada pharmacies account most reliable canadian online pharmacies
Buy viagra سه شنبه 1397/06/13 ساعت 06 و 08 دقیقه و 44 ثانیه

Regards, Loads of posts!

blue pills buy viagra uk next day delivery buy now viagra viagra pharmacy levitra buy viagra 25mg viagra generic online pharmacy cheap sildenafil uk cheap online pharmacy usa buy viagra online uk no prescription cheapest place to buy viagra online
http://cialisda.com/ یکشنبه 1397/06/11 ساعت 14 و 28 دقیقه و 17 ثانیه

Nicely put, Thanks.
canadian cialis generic cialis pro cialis 20mg prix en pharmacie tadalafilo cialis reviews achat cialis en europe walgreens price for cialis cialis generic cialis generique 5 mg cialis prezzo in linea basso
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30


.:: This Template By : Theme-Designer.Com ::.

پیچک